Z punktu widzenia naukowego, dziedzina jaką jest fotowoltaika zajmuje się wykorzystaniem energii słonecznej poprzez zamianę jej w energię elektryczną. Energia elektryczna jest używana do oświetlenia pomieszczeń, urządzeń AGD, a także do napędu samochodów. Wszystko to dzięki specjalnym modułom fotowoltaicznym, które są instalowane na dachach, a także na gruncie.
Jak działa fotowoltaika?
Na specjalne fotowoltaiczne panele pada słoneczne światło. W miejscu tym dochodzi do reakcji, w której to foton wprawia w ruch elektrony, a te z kolei wywołują napięcie. W ten sposób powstały prąd stały o odpowiedniej mocy – przechodzi bezpośrednio z paneli do falownika. Wówczas ze stałego prądu przeistacza się w przemienny prąd. W taki sposób pozyskana moc, dysponuje naprawdę większym napięciem. Prąd dzięki temu pod postacią energii elektrycznej, blokuje ten, który jest dostarczany z sieci oraz powoduje, że zużywany w pierwszej kolejny jest całkowicie darmowy.
A z czego się składa instalacja fotowoltaiczna? Pierwsza składowa to panele fotowoltaiczne. Są one odpowiedzialne za pobieranie energii ze słońca. Do nich są dołączone montażowe elementy, które mają na celu sprawną, jak i także trwałą instalację paneli. Kolejny element instalacji to inwerter. Jego rolą jest zmiana stałego prądu w zmienny, a co idzie za tym – w przypadku tym produkowanie energii. Na sam koniec wspomnijmy o zabezpieczeniu przeciw napięciowym, które mają z kolei chronić nasz budynek, jak i także całą instalację. Zarówno na wypadek wszelkich wyładowań, jak i także w razie występowania jakiś groźnych przepięć.
Magazyn energii
Jest to tak naprawdę kolejna, bardzo ważna część instalacji fotowoltaicznej. Warto wiedzieć o tym, że słońce nie świeci przez cały czas – a więc i energia nie jest produkowana w takim tempie. Rozwiązaniem tego problemu są specjalistyczne magazyny energii, które je gromadzą. Umożliwia to korzystanie z energii w każdej chwili i to niezależnie od pory dnia, czy też pogody. Wykorzystują one baterie litowo-jonowe – służą do przechowywania energii elektrycznej, a tym samym umożliwiają swobodne jej użytkowanie w określonych warunkach.
Sprawdź magazyn energii