Skip to content

Strony MT

Blog informacyjny

Menu
Menu

Jak zbudowane są akumulatory żelowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Posted on 22 kwietnia, 202210 maja, 2022 by admin

Jednym z rodzajów akumulatorów dostępnych na rynku są akumulatory żelowe. Baterie te cechują się wysokim poziomem szczelności, dlatego mogą bezawaryjnie pracować w wielu pozycjach. Prąd wewnątrz urządzenia przewodzony jest za pomocą żelu opartego na krzemionce. Akumulatory te budowane są w typie baterii VRLA (ang. valve regulated lead acid). Jak zbudowane są tego typu akumulatory, jakie mają zalety i gdzie można je wykorzystać?

Jak zbudowane są akumulatory żelowe?

Elektrolitem zastosowanym w akumulatorach tego typu jest przekształcony w żel kwas siarkowy. Oczekiwaną konsystencję osiąga się przy użyciu krzemionki. Kolektory w akumulatorach żelowych wykonuje się przy użyciu stopu ołowiu, który nie zawiera antymonu. Dzięki swojej budowie akumulatory żelowe charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ryzyko wydostania się substancji z wnętrza baterii jest marginalne bez względu na pozycję, w jakiej pracuje akumulator. Małe jest również prawdopodobieństwo samorozładowania akumulatora tego typu, a co najważniejsze nie traci on swoich właściwości bez względu na ilość rozładowań i ładowań.

Gdzie można wykorzystać akumulator żelowy?

Akumulatory żelowe ze względu na odporność na samorozładowanie oraz niskie ryzyko utraty właściwości znajdują zastosowanie w wielu gałęziach techniki. Jednym z popularnych zastosowań są układy fotowoltaiczne, gdzie akumulatory żelowe stanowią element służący do magazynowania energii. Z akumulatorów tego typu korzysta również motoryzacja. Znajdziemy je między innymi w skuterach, czy ścigaczach. Mogą być wykorzystywane również do zasilania sprzętu będącego na wyposażeniu karetek.

Ostatnie wpisy

  • Siemens PLC LOGO!
  • Uzależnienie od alkoholu
  • Czym jest olejek CBD?
  • Praktyczne zastosowania butelki HDPE 1l w gospodarstwie domowym
  • Markizy Poznań
© 2023 Strony MT | Powered by Superbs Personal Blog theme